Proč elektrody ze Šungitu?

 

Šungitové elektrody využívám při terapii Skenarem. Níže se můžete dočíst, proč Šungitu přikládám tak velkou váhu.

 

Co je to šungit?

 

          Šungity jsou zvláštní polyminerální uhlíkové horniny, které dostaly svůj název podle místa výskytu, karelské vesnice Šuňga na břehu Oněžského jezera, kde byla poprvé objevena ložiska šungitu.

          Karélie je republikou Ruské federace, která se nachází v její severozápadní části, na západě hraničí s Finskem, na východě ji omývá Bílé moře a na jihu Ladožské a Oněžské jezero. Nejvíce se Karélie proslavila svými architektonickými památkami - pevností Vyborg (konec 13. století) a muzeem staré dřevěné architektury v Kiži (18. století). Novou slávu přinesl Karélii právě šungit.

          Vynikající léčivé vlastnosti šungitu byly známé již po celá staletí, ale díky novým objevům vědců a lékařů se stal šungit všeobecně známým teprve v posledním desetiletí.

 

Záhadný původ šungitu

 

 

          Ani v otázce původu šungitu vědci nedosáhli jednotného názoru. Jeho původ je stejně záhadný jako jeho vlastnosti nebo složení.

          Obyčejné uhlíkové horniny vděčí za svůj vznik organickým látkám rostlinného nebo živočišného původu. Černé uhlí, například, je pozůstatkem dávných karbonských pralesů (paleozoická éra). Ale stáří šungitu se odhaduje na dvě miliardy let. V té době na naší planetě ještě neexistovala ani živočišná ani rostlinná říše. Organický život měl jen ty nejjednodušší formy.

          Z toho vznikla celá řada hypotéz a předpokladů ohledně vzniku šungitových hornin.

          Prvním předpokladem je, že zálivy pravěkého moře byly už tehdy hustě osídleny mikroskopickými organismy. Mořské sedimenty, obsahující jejich ostatky, byly pak základním materiálem, z něhož vznikl šungit.

          Druhá hypotéza spojuje vznik šungitu s bouřlivými vulkanickými a tektonickými procesy, které se kdysi udály na Zemi.

          Řada vědců prosazuje názor, že vznik šungitu je důsledkem slunečních erupcí. Podle nich obrovský výron sluneční hmoty, k němuž došlo asi před dvěma miliardami (tzv. pátá velká erupce Slunce), zapříčinil v atmosféře a zemské kůře vznik mohutných elektrických proudů, což vedlo k vytváření podmínek k polymerizaci uhlovodíkových plynů.

          Další, nejexotičtější verze mluví o mimozemském, kosmickém původu šungitu. Podle názoru jejích zastánců je ložisko šungitu výsledkem pádu obrovského meteoritu nebo dokonce zaniklé planety, na níž kdysi existoval organický život.

 

Využívání šungitu v léčení

 

          Spektrum léčebného využití šungitu je natolik široké, že v Rusku vznikl a běžně se používá nový termín "šungitoterapie". Je to ohromující kámen se zázračnými léčebnými účinky, jemuž se dějiny vyhnuly nejspíš jen proto, že se vyskytuje v nezalidněných severních krajích.

          První, co se začalo zkoumat a využívat, byly úžasné hojivé schopnosti šungitu. Po šungitových roztocích se začaly vyrábět pasty a masti ze šungitového prášku. Ukázalo se, že účinkují více než vodní obklady. Masti a pasty se používají při různých kožních onemocněních, odřeninách, popáleninách a opařeninách, bodnutích hmyzem, revmatických bolestech atd.

          V petrohradském popáleninovém středisku se již několik let používají šungitové pasty, které se osvědčily jako účinný léčebný prostředek, zmírňující silné bolesti postižených části těla a velmi výrazně urychlující proces hojení.

          Ze šungitu se vyrábí celá řada výrobků pro péči o vlasy, pleť a pokožku. Šampony a balzámy na vlasy ochraňují proti lupům a vypadávání vlasů, oživují barvu, podporují růst a pevnost vlasů. Sprchový tělový gel má výrazné hojivé a protizánětlivé účinky. Jeho použiti je velice vhodné u pokožky s alergickými reakcemi, u lupének, ekzémů a akné. Zlepšuje hojení jizev, kvalitu a celkový vzhled pokožky.

          Velmi zajímavé je využití šungitu jako terapeutického stavebního materiálu. Architektura severního Ruska s ním již má jisté zkušenosti. Šungit svého času přitáhl pozornost velkého ruského architekta A. A. Monferrana, autora projektu Isakijevského chrámu v Petrohradě (stavěl se v letech 1818-1858), který použil šungit na stavbu zdí budovy. Šungit se nachází i v podstavci památníku tohoto architekta. Kámen se používal také při stavbě Kazanského chrámu v Petrohradě. Nejvíce budov však bylo s použitím šungitu postaveno v hlavním městě Karélie Petrozavodsku.

            Na výhradně léčebné účely byl šungit poprvé použit jako stavební materiál v dětském alergologickém sanatoriu "Čajka". Na způsob léčebných solných komor byl jeden z pavilonů sanatoria zevnitř zcela obložen deskami z léčivého kamene. Lékaři zjišťují, že po nedlouhém pobytu v šungitovém pavilonu se malí pacienti urychleně uzdravují, zvyšuje se efektivnost tradiční léčby, snižuje se frekvence nemocí z nachlazení, chřipky aj. a zlepšuje se celkový zdravotní stav. Pokus vystavět takovéto místnosti byl nejednou úspěšně opakován i na jiných místech.

          První a zatím jediná v Moskvě léčivá komnata ze šungitu byla nedávno otevřena v centru známého psychologa, léčitele a spisovatele Alexandra Svijaše. (Alexandr Svijaš je známý českým čtenářům díky překladům jeho knih Karma, Jak získávat informace z jemnohmotného světa, Co nám stojí na cestě k bohatství, Chceš být zdravý? S chutí do toho!, Lekce osudu, Usměj se, dokud není pozdě - pozn. red.) Za dostupný poplatek za hodinovou návštěvu komnaty si nyní každý, kdo chce, může na sobě vyzkoušet léčivé působení zázračného kamene. Obeznámit se s novinkou přišli do Svijašova centra vedoucí představitelé moskevské vlády v čele s primátorem hlavního města Ruska Jurijem Lužkovym, který věnuje velkou osobní pozornost zkoumání šungitu a možnostem a perspektivám jeho víceúčelového využití.

          Roste popularita šungitových dlaždic a obkladaček i v interiérech soukromých domků a bytů.

          Kromě toho ruské podniky vyrábějí ze šungitu terapeutické pásy a destičky určené pro aplikace na problémová místa, pyramidy, koule a clony na odstraňování geopatogenního a technopatogenního vlivu, šperky, korálky, přívěsky, figurky, léčivé dekorační obrazy aj. Odborníci na šungitoterapii doporučují pravidelné nošení šungitových přívěsků, korálek nebo náhrdelníků při poruchách štítné žlázy, syndromu chronické únavy, oslabené imunitě a na celkové posílení organizmu.

Irina Vobliková v knize
ŠUNGIT. Legendy, fakta, informace