Masáže sportovní a rekondiční

 

          Ovlivňují průtok krve do jednotlivých orgánů a urychlují odplavování toxických látek z organismu, zmírňují nebo odstraňují bolest, zlepšují krevní oběh, urychlují hojení a regeneraci organismu, vyplavují stresem nahromaděné toxické látky.

          Obdobná klasické, zaměřeno na sportovce, důkladnější a důraznější propracování svalstva. Hmaty rychlejší, intenzivnějši. Rozeznáváme několik druhů sportovních masáží-relaxační, povzbuzující, mezi výkony, osvěžující. Každá je naprosto individuální a podléhá potřebám klienta. K masáži patří i protahování svalstva – strečink.

          Pokud se chystáte na masáž před výkonem, tak by měla být dva dny před závodem/turnajem.

          Sportovní masáže urychlují odplavování únavových látek (kyselina mléčná, histaminové látky, atd..), ale zároveň působí na sval podobně jako zátěž. 

          Správná indikace sportovní masáže záleží na době, kdy je praktikována - před výkonem, mezi výkonem, po výkonu.

          Při sportovní masáži se používají i speciální masážní prostředky - oleje, gely, emulze. V zimním období nebo při nevlídnosti počasí se aplikují hřejivé prostředky, které prokrvují sval - zahřívají. To je dobré zejména jako ochrana pro svalovou hmotu.

          Čím dřív po výkonu je masáž aplikována, tím je efektivnější.

          Slouží především k uvolnění svalového napětí u přetížených nebo naopak ochablých svalů. V dnešní době, kdy většina z nás má sedavé zaměstnání, se stává, že záda trpí nedostatkem pohybu a svaly ztrácejí napětí a zakrňují. Výsledkem pak jsou bolesti zad, krční páteře a omezení pohybové činnosti. Také stres a pocity úzkosti či strach vedou k napnutí a zatuhnutí svalů především zad a šíje. Masáž nám tak pomůže k jejich uvolnění a prokrvení a zmírní tím jejich bolestivost. Často si teprve až po masáži uvědomíme, že naše svaly byly namožené, bolestivě napjaté a že překonávání nepříjemných pocitů s tím spojených nás stojí spoustu energie. Masážními hmaty dosáhneme v organismu určité odezvy a léčebného účinku, a to nejen v místě působení, ale i na vzdálených místech nebo dokonce v celém organismu.

          Zásadní význam sportovní a rekondiční masáže spočívá hlavně v prevenci, která je v současné uspěchané době velice důležitá a nenahraditelná. Sportovní a rekondiční masáže nabízejí kromě udržení tělesné kondice také zlepšení celkového vzhledu pokožky a účinný boj proti fyzické i psychické únavě. Výrazně se také podílejí na regeneraci pohybového ústrojí po úrazech, onemocněních či velké fyzické námaze. Masáž je naprosto uvolňující, dá nám vychutnat pocit relaxace a pozitivního naladění.

Proč sportovní masáž?

  • zrychlení regenerace

  • odplavení histaminových látek, kyseliny mléčné a jiných odpadových produktů

  • svaly se stávají pružnější a odolnější

  • nastolení buď odpočinku nebo povzbuzení organismu

  • zvýšení výkonnosti

  • ochrana svalů

Kontraindikace sportovní a rekondiční masáže

  • Kožní záněty, vřídky a plísně

  • Epilepsie

  • Nádorová onemocnění

  • Při infekčním onemocnění