Hypnoterapie

 

... je jednou z metod psychoterapie

 

Hypnoterapie je léčba pomocí hypnózy

 

     Používá se k léčbě neurotických potíží (jako jsou například fobie, tréma, neurastenie nebo neurotická deprese), psychosomatických onemocnění (ekzémy, žaludeční a trávicí potíže, astma a jiné), závislostí (hlavně u odvykání kouření a u slabších forem alkoholismu); uplatní se i při odstraňování stresu, zvládání bolesti, například u onkologicky nemocných nebo v souvislosti s porodem.

        Málokterý terapeutický přístup budí mezi laickou veřejností tak barvité představy a polarizované názory. Najdeme skupinu nadšených zastánců i odmítačů; lhostejných je relativně málo. Z toho vycházejí i postoje k hypnotizérovi – od naprostého spolehnutí se na jeho „zázračné“ schopnosti po poznámky o jeho duševním zdraví.

         Klient často přichází k hypnoterapeutovi až poté, co navštívil nejednoho lékaře a léčitele a vyzkoušel dostupný lékárenský sortiment. Bere hypnózu, jako tu "poslední možnost" a často se velmi snaží, aby mu pomohla (čímž ale působení narušuje). Pravda je taková, že někomu hypnóza pomůže a někomu ne – zázraky neumí, ale při vhodném postupu u alespoň trochu hypnabilního klienta je šance na zlepšení jeho stavu slušná.

 

         Hypnóza je léčebně využitelný změněný stav vědomí charakteristický zejména zvýšenou sugestibilitou zhypnotizované osoby. Při hypnóze je subjekt soustředěn na to, co mu hypnotizér říká. Přitom se „odpojí“ od vnějších podnětů i běžného proudu myšlenek. Velmi oslabené je rovněž kritické myšlení, což umožňuje přijímat sugesce (sdělení hypnotizéra) bez jejich zpochybňování. Jako příklad vezměme prohlášení „Je vám dobře“: za normálně bdělého stavu vyvolá takový výrok spíše polemiku; v hypnóze má však moc navodit spokojenost. Hypnóza je v ideálním případě stav poddání se, kdy člověk nemusí nic řešit, nic dělat, na nic samostatně myslet.

 

         

Některá psychiatrická a neurologická onemocnění použití hypnózy vylučují – zde musí rozhodnout příslušný lékař. Překážkou je i výrazněji podprůměrný intelekt.

 

          Pokud jde o šanci na terapeutický úspěch, je klíčové, aby klient danému postupu věřil; proto jsou skalní skeptici ze hry vyřazeni. Důležitou roli má i hypnoterapeut, který musí na klienta působit důvěryhodně. V neposlední řadě rozhoduje o zdaru léčby i motivace klienta se svou situací něco dělat a očekávání dobrého výsledku.

"Je velkým paradoxem života, že máme strach být sami s sebou, protože si myslíme, že pokuď by ostatní viděli, jací opravdu jsme, neměli by nás už rádi a přitom instinktivně máme nejraději ty lidi, kteří jsou právě sami sebou a na nic si nehrají"

 

Lze se zaměřit na pevnou vůli, na různé druhy fóbií, na posílení sebevědomí, na trému a jiné stavy úzkosti.

Pevná vůle 

          Silná vůle je v dnešní moderní společnosti nedostatkové zboží. Všudypřítomné reklamy a lákadla neustále člověka svádí k tomu, aby se poddal svým neřestem, dal průchod svým vášním, neodolával pokušení atd. Lidi s železnou vůli už skoro nepot...káte a když má někdo alespoň silnou vůli, ostatní se na něj dívají často jako na podivína, který se zbytečně trápí, zatímco oni si dopřávají pohodlnosti a hýčkají sami sebe falešnou sebeláskou. Přitom kdo nemá dostatek vůle, je jako suchý list ve větru, jeho vnitřní rovnováha je jako domeček z karet, stačí tak málo, a sesype se. Jeho osobní vyzařování je slabé a často vrtkavé, lidé ho moc nerespektují a neberou vážně, podvědomě k sobě přitahuje agresory a manipulátory, kteří cítí jeho slabou vůli a větří příležitost vnutit mu tu svojí. Je velmi náchylný ke všem druhům závislostí. - Zatímco člověk, který pěstuje svou vůli, pravidelně ji posiluje a utužuje, je někdo, kdo má silné vyzařování a budí v lidech úctu. Ostatní podvědomě cítí, že tento člověk ovládá svou vůlí sebe a má tedy moc ovládat i své okolí. Jeho aura je zářivá a silná a jeho slova mají na druhé téměř magický vliv. Lidé mu instinktivně důvěřují a cítí k němu sympatie. Člověk se silnou vůlí, pokud ví, co chce, přitahuje k sobě úspěch a daří se mu ve všech životních oblastech. Vůle je silnější než strach a pochybnosti. Silná vůle je božská vlastnost a kdo jí má, před tím se skloní celý vesmír. - Nepodceňujte otázku silné vůle a udělejte vše proto, abyste tu svou denně posilovali.

Fóbie 

          Strach je temný bubák, který není skutečný, ale velmi skutečně působí. Čím víc mu ustupujeme, tím víc v našem životě zabírá místo a roztahuje se. Na strach existuje jen jeden lék, a sice přestat mu ustupovat a rozejít se proti němu se vší silou a odvahou. Pak se začne jeho velikost splaskávat a jeho temnota blednout, až z něj nezůstane vůbec nic. Musíme se ale zároveň smířit s tím, že strach z našeho života nikdy úplně nezmizí. Jakmile pokoříme jeden, objeví se jinde druhý, a tak je to i v pořádku. Naším úkolem není nemít v životě nikdy strach, nýbrž nikdy nenechat strach, aby určoval náš život!